Wyjazd do Ziewanic

Jak co roku 12 września uczestniczyliśmy w wyjeździe do Ziewnic (miejsca śmierci ppłk. T. Mikke – dowódcy 15. Pułku Ułanów Poznańskich we wrześniu 1939 roku). Wyjazd organizowany był przez Towarzystwo Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz JW w Międzyrzeczu. Swoje spotkanie z historią rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów na grobie gen. Abrahama na cmentarzu we Wrześni. O godzinie 12 rozpoczęly się uroczyste obchody w Ziewanicach, przy głazie upamiętniającym tragiczną śmierć dowódy Pułku ppłk Tadeusza Mikke.Następnie uczestnicy wyjazdu zapalili znicze na mogiłach żołnierzy 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich w pobliskich Walewicach oraz 15. Pułku Ułanów Poznańskich na cmentarzu wojennym w Bielawach. Wyjazd zakończyła uroczysta Msza św. za poległych ułanów w miejscowym kościele, która prowadzona była po raz pierwszy przez biskupa Józefa Zawitkowskiego. Po mszy zostalismy zaproszeni na wspaniały poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bielawach. Podczas podróży powrotnej autokar rozbrzmiewał pieśniami żołnierskimi. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu patriotycznym i kultywować tradycję.

No Images found.