Wyjazd do Ziewanic

Tradycyjnie, jak co roku, w sobotę 12 września uczniowie klas VI naszej szkoły wraz żołnierzami 15. Batalionu Ułanów Poznańskich z Wędrzyna, członkami oraz gośćmi Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a także uczniami Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. broni Władysława Andersa z Poznania ruszyli szlakiem walk Wielkopolskiej Brygady Kawalerii we wrześniu 1939 roku. Punktem kulminacyjnym wyjazdu było zorganizowane w samo południe uroczyste spotkanie pokoleń przy głazie upamiętniającym tragiczną śmierć dowódcy Pułku ppłk Tadeusza Mikke podczas największej bitwy polskiego września – bitwy nad Bzurą.

Uczestników wyjazdu czekały dodatkowo dwie, niezaplanowane wcześniej przez organizatorów atrakcje. Zwiedziliśmy wzniesioną w XII wieku romańską kolegiatę w Tumie pod Łęczycą oraz (udostępniany zwiedzającym od niedawna) pałac w Walewicach niedaleko Bielaw i Ziewanic (zobacz też film z przemarszu do Ziewanic).

Opiekunami grupy byli w tym roku p. M. Leszczyński oraz p. D. Kaczorowska.