Home » Szkoła » Świetlica szkolna » Z życia świetlicy

Rok szkolny 2017/2018

Przyszła pora na listopad.  Miesiąc wydawał  się smutniejszy, dni  coraz krótsze a na dworze widać było  resztki złotej jesieni.

W naszej świetlicy nie ma jednak miejsca na ponury miesiąc!  W deszczowe dni na kartkach papieru tworzyliśmy kolorowe parasole, aby odpędzić krople deszczu za oknem. Techniki były przeróżne: raz  mieliśmy inspiracje na talerzykach, innym razem przyklejaliśmy bibułę, plastelinę albo kolorowe wycinki do różnych kształtów parasoli.  Wykonywaliśmy też inne prace tematyczne z pomocą naszych Pań.

Na początku miesiąca wielokrotnie rozmawialiśmy o tych, którzy odeszli, wyjaśnialiśmy niezrozumiałe problemy. W pierwszej połowie listopada w naszej świetlicy zawsze króluje tematyka patriotyczna. Dzięki temu, z roku na rok, coraz więcej wiemy o Polsce i wielkich Polakach.  Oglądamy albumy i inne książki o tematyce historycznej, wyszukujemy w nich odpowiedzi na pytania, odczytujemy wybrane fragmenty, oglądamy portrety postaci historycznych, podziwiamy polskie zabytki. Ponadto rozwiązujemy krzyżówki, zagadki i inne łamigłówki, bierzemy udział w quizach wiedzy i zabawach dydaktycznych, rozmawiamy, słuchamy, zadajemy pytania, a więc poznajemy najbardziej interesujące okoliczności wybranych wydarzeń.

W tym miesiącu cały czas mówimy o własnym zdrowiu. Zagadnienie: ,,w zdrowym ciele, zdrowy duch’’ każdego dnia nam towarzyszy. Staramy się codziennie jeść owoce i warzywa, a także pić mleko. Wielokrotnie owoce i warzywa były elementami naszych rysunków. Często rozwiązywaliśmy na ten temat krzyżówki i rebusy tematyczne.

W drugiej połowie listopada z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych ,,Horyzonty’’ przyszli do świetlicy goście z zagranicy m.in. z Włoch, Hiszpanii. Była to dobra okazja, aby bezpośrednio sprawdzić naszą znajomość języka angielskiego. Niektórzy bardzo się przejmowali przy zadawaniu pytań ale wszelkie blokady zostały pokonane w trakcie wspólnych gier i zabawach językowych. Staraliśmy się też  nauczyć ich pojedynczych słów po polsku.

Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Rozmawialiśmy między sobą o tradycjach andrzejkowych.

Pomimo różnorodnych warunków pogodowych spędzaliśmy nieco czasu na szkolnym boisku i placu zabaw.

W październiku przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady ruchu drogowego i bezpiecznej drogi do szkoły. W klasach mogliśmy oglądać przygotowane, kolorowe znaki drogowe, w formie zabaw często ich używaliśmy.

Październik w większości był dla nas miesiącem złotej jesieni. Pełni radości na twarzach mogliśmy biegać i bawić się na dworze w kolorach jesieni . Na szkolnym boisku zebraliśmy dużo liści. Wychowawczynie przyniosły nam kasztany, z których tradycyjnie tworzyliśmy wesołe ludziki. Niektórzy mając większą cierpliwość, stworzyli kasztanową budowlę. Kolorowe liście pomogły nam w naszych inspiracjach plastycznych.  Często były  elementem naszych gazetek w świetlicy. Razem z panią Martą zrobiliśmy pracę plastyczną  ,,Kolorowe Kasztaniaki’’.  Często ćwiczyliśmy dodawanie i odejmowanie na kasztanach.

Często rozmawialiśmy na temat: co nam daje jesień?  Słuchając piosenki  ,, Idzie Jesień’’ (https://www.youtube.com/watch?v=m3X_xds8Enk)  rysowaliśmy jesienne warzywa, czerwoną jarzębinę, kasztany i żołędzie.

Drugie i trzecie klasy od października w ramach zajęć dodatkowych zaczęły jeździć na basen.

Jak każdego roku witamy się we wrześniu pełni energii  do pracy.

Nasze chęci i powakacyjną tęsknotę za kolegami  doskonale obrazuje nam piosenka  ,,Znowu do szkoły’’ (https://www.youtube.com/watch?v=ZO5x8vtCKb0)

W naszej świetlicy od pierwszych dni września było widać błyszczące oczy uczniów i uśmiechy na ich twarzach. Opowiadali  o przygodach wakacyjnych. Jedni pokazywali zdjęcia z dalszych i bliższych podróży, inni mieli ze sobą różne pamiątki.

Dla pierwszoklasistów wszystko było nowe. Czasami niepewnie przemierzali szkolne korytarze, ale z biegiem czasu  mały strach znikał z ich twarzy.

W świetlicy przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady zachowania w sali i w trakcie  spożywania posiłków w stołówce szkolnej.

We wrześniu pogoda dopisywała, dlatego mogliśmy spędzać dużo czasu na boisku szkolnym, bawiąc się na placu zabaw i grając w piłkę nożną.

W salach mając do dyspozycji przeróżne klocki , aktywnie spędzaliśmy czas.

Często nasze wspomnienia z wakacji mogliśmy przenieść na kartkę papieru, rysując albo tworząc  prace plastyczne z kolorowego papieru, bibuły itp.  Pierwszoklasiści w formie zadania integracyjnego musieli narysować swoje portrety.

Po wspólnym odpoczynku odrabialiśmy zadania domowe, czasami z pomocą naszych pań.

Pod koniec września zauważyliśmy zmiany pogodowe, rozpoczęła się kalendarzowa jesień.