Rok szkolny 2017/2018
[tabs]
[tab title=”Marzec”]
Na początku marca tematem przewodnim była praca ludzi w różnych zawodach: wyrabianie szacunku dla ludzkiej pracy, wypowiedzi plastyczne na temat różnych zawodów; czytanie fragmentów bajek napisanych przez kobiety.
Dzieci z okazji Dnia Kobiet przygotowały prace plastyczne w formie kwiatów, które zostały powieszone na tablicy w świetlicy.
Marzec to miesiąc pierwszych zwiastunów wiosny. Był to czas rozbudzania wrażliwości na piękno przyrody, dbałość o czystość otaczającego nas środowiska, rozmowa o ochronie przyrody, samodzielne wyszukiwanie nowinek przyrodniczych. Dzieci poznawały również obrzędy ludowe związane z nadejściem wiosny.
Im częściej docierały do nas promienie słońca, tym chętniej uczniowie wykazywali chęci plastycznie. Wiosna zagościła w naszej świetlicy na dobre w różnego rodzaju dekoracjach. Dzieci cierpliwie robiły hiacynty i ptaszki z papieru – origami.
Ostatnie dni marca to czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Nie mogło zabraknąć w świetlicy kurczaczków, zajączków czy bazi. Dzieci wykonały wiele kolorowych pisanek z papieru. Rolki posłużyły za bazę dla wesołych zajączków i kurczaków. Najmłodsze dzieci zapoznały się ze zwyczajami i obrzędami wielkanocnymi, wzbogaciły słownictwo wokół pojęć: zwyczaj, obrzęd, tradycja.
[/tab]
[tab title=”Luty”]
W lutym zajęcia prowadzące w świetlicy szkolnej nadal nawiązywały do obecnie panującej zimowej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac plastycznych o tematyce zimowej. Miały okazję pogłębić swoją wiedzę dotyczącą potrzeby i zasad dokarmiania zwierząt podczas zimy.
W związku ze zbliżającym się okresem ferii, dzieci zapoznały się także z regułami bezpiecznego wypoczynku. Wielokrotnie mówiły o swoich planach wyjazdowych na ten czas. Dzieci uprawiające sporty zimowe: narty, snowboard rysowały siebie ze sprzętem.
Krótko przed feriami zimowymi dzieci przystroiły świetlicę serduszkami na zbliżające się święto ,,Walentynki”. Własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe dzieci mogły wręczyć swojej sympatii albo komuś z rodziny. Dzieci układały też walentynkowe rymowanki i uczyły się znanych rymowanek o bieżącym miesiącu np.: ,,idzie luty – załóż ciepłe buty!” ,,kiedy w lutym leje strugą – zimy już niedługo”.
[/tab]
[tab title=”Styczeń”]
Powrót do szkoły po Świętach Bożego Narodzenia nigdy nie jest łatwy. W świetlicy robiliśmy wszystko aby ten czas umilić. Oczywiście w pierwszym tygodniu stycznia dzieci wspominały okres świąteczny spędzony wśród najbliższych oraz opowiadały o postanowieniach noworocznych.
Początek roku to również czas karnawału. Uczniowie tworzyli własne maski karnawałowe, zarówno te przedstawiające ulubione postacie z bajek, jak i tradycyjne rodem z weneckich bali.
Styczeń to miesiąc prac plastycznych o przeróżnej tematyce. Wykorzystując rozmaite techniki, dzieci własnoręcznie robiły laurki i upominki dla swoich ukochanych dziadków. Malowaliśmy także pejzaże i krajobrazy zimowe.
Chętnie słuchaliśmy baśni H. Ch. Andersena pt. ,,Królowa Śniegu”, rysowaliśmy główne postacie.
Ze względu na zbliżające się ferie zimowe głównymi tematami rozmów i pogadanek z dziećmi były bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie. Uczniowie po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa odliczały niecierpliwie dni do upragnionych ferii.
W styczniu mogliśmy poczuć prawdziwą zimę na boisku sportowym, bawić się śnieżkami i lepić małe bałwanki.
[/tab]
[tab title=”Grudzień”]
Do szkolnej świetlicy zawitał grudzień.
Sala świetlicy przeobraziła się w zimową inspiracje uczniów. Dzieci dekorowały każdy zakątek, aby podkreślić, że ta pora roku też może być ciekawa. Uśmiechy z twarz nie schodziły, wszyscy czuli z każdym dniem coraz bardziej magię świąt.
Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali ozdoby na świąteczną choinkę, którą następnie razem ubierali. Wykorzystując rozmaite techniki plastyczne, dzieci wykonywały kartki świąteczne, plakaty, obrazki oraz różnego rodzaju upominki dla najbliższych.
Nie zabrakło też w świetlicy kolędowania. W tle brzmiały dźwięki znanych polskich i zagranicznych kolęd, dzieci głośno wyśpiewywały ulubione pastorałki. Poznając tradycje świąteczne obowiązujące w różnych zakątkach świata, dzieci odliczały z niecierpliwością dni do najcieplejszego z grudniowych wieczorów. W licznych pogadankach i spotkaniach z książką, nauczyciele przedstawiali dzieciom tradycje bożonarodzeniowe z różnych stron świata.
Często rozmawiano o trudnym położeniu zwierząt w tym czasie. Dzieli zauważały zmiany zachodzące w przyrodzie, analizowały jak można pomóc zwierzętom. Do tematu często wykonywały układanki, prace plastyczne, rebusy a także często czytały opowiadania.
Razem z Paniami dzieci ułożyły swoje postanowienia na Nowy Rok, które będą starały się wypełnić.
[/tab]
[tab title=”Listopad”]
Przyszła pora na listopad. Miesiąc wydawał się smutniejszy, dni coraz krótsze a na dworze widać było resztki złotej jesieni.
W naszej świetlicy nie ma jednak miejsca na ponury miesiąc! W deszczowe dni na kartkach papieru tworzyliśmy kolorowe parasole, aby odpędzić krople deszczu za oknem. Techniki były przeróżne: raz mieliśmy inspiracje na talerzykach, innym razem przyklejaliśmy bibułę, plastelinę albo kolorowe wycinki do różnych kształtów parasoli. Wykonywaliśmy też inne prace tematyczne z pomocą naszych Pań.
Na początku miesiąca wielokrotnie rozmawialiśmy o tych, którzy odeszli, wyjaśnialiśmy niezrozumiałe problemy. W pierwszej połowie listopada w naszej świetlicy zawsze króluje tematyka patriotyczna. Dzięki temu, z roku na rok, coraz więcej wiemy o Polsce i wielkich Polakach. Oglądamy albumy i inne książki o tematyce historycznej, wyszukujemy w nich odpowiedzi na pytania, odczytujemy wybrane fragmenty, oglądamy portrety postaci historycznych, podziwiamy polskie zabytki. Ponadto rozwiązujemy krzyżówki, zagadki i inne łamigłówki, bierzemy udział w quizach wiedzy i zabawach dydaktycznych, rozmawiamy, słuchamy, zadajemy pytania, a więc poznajemy najbardziej interesujące okoliczności wybranych wydarzeń.
W tym miesiącu cały czas mówimy o własnym zdrowiu. Zagadnienie: ,,w zdrowym ciele, zdrowy duch” każdego dnia nam towarzyszy. Staramy się codziennie jeść owoce i warzywa, a także pić mleko. Wielokrotnie owoce i warzywa były elementami naszych rysunków. Często rozwiązywaliśmy na ten temat krzyżówki i rebusy tematyczne.
W drugiej połowie listopada z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych ,,Horyzonty” przyszli do świetlicy goście z zagranicy m.in. z Włoch, Hiszpanii. Była to dobra okazja, aby bezpośrednio sprawdzić naszą znajomość języka angielskiego. Niektórzy bardzo się przejmowali przy zadawaniu pytań ale wszelkie blokady zostały pokonane w trakcie wspólnych gier i zabawach językowych. Staraliśmy się też nauczyć ich pojedynczych słów po polsku.
Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Rozmawialiśmy między sobą o tradycjach andrzejkowych.
Pomimo różnorodnych warunków pogodowych spędzaliśmy nieco czasu na szkolnym boisku i placu zabaw.
[/tab]
[tab title=”Październik”]
W październiku przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady ruchu drogowego i bezpiecznej drogi do szkoły. W klasach mogliśmy oglądać przygotowane, kolorowe znaki drogowe, w formie zabaw często ich używaliśmy.
Październik w większości był dla nas miesiącem złotej jesieni. Pełni radości na twarzach mogliśmy biegać i bawić się na dworze w kolorach jesieni . Na szkolnym boisku zebraliśmy dużo liści. Wychowawczynie przyniosły nam kasztany, z których tradycyjnie tworzyliśmy wesołe ludziki. Niektórzy mając większą cierpliwość, stworzyli kasztanową budowlę. Kolorowe liście pomogły nam w naszych inspiracjach plastycznych. Często były elementem naszych gazetek w świetlicy. Razem z panią Martą zrobiliśmy pracę plastyczną ,,Kolorowe Kasztaniaki”. Często ćwiczyliśmy dodawanie i odejmowanie na kasztanach.
Często rozmawialiśmy na temat: co nam daje jesień? Słuchając piosenki ,, Idzie Jesień” (https://www.youtube.com/watch?v=m3X_xds8Enk) rysowaliśmy jesienne warzywa, czerwoną jarzębinę, kasztany i żołędzie.
Drugie i trzecie klasy od października w ramach zajęć dodatkowych zaczęły jeździć na basen.
[/tab]
[tab title=”Wrzesień”]
Jak każdego roku witamy się we wrześniu pełni energii do pracy.
Nasze chęci i powakacyjną tęsknotę za kolegami doskonale obrazuje nam piosenka ,,Znowu do szkoły” (https://www.youtube.com/watch?v=ZO5x8vtCKb0)
W naszej świetlicy od pierwszych dni września było widać błyszczące oczy uczniów i uśmiechy na ich twarzach. Opowiadali o przygodach wakacyjnych. Jedni pokazywali zdjęcia z dalszych i bliższych podróży, inni mieli ze sobą różne pamiątki.
Dla pierwszoklasistów wszystko było nowe. Czasami niepewnie przemierzali szkolne korytarze, ale z biegiem czasu mały strach znikał z ich twarzy.
W świetlicy przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady zachowania w sali i w trakcie spożywania posiłków w stołówce szkolnej.
We wrześniu pogoda dopisywała, dlatego mogliśmy spędzać dużo czasu na boisku szkolnym, bawiąc się na placu zabaw i grając w piłkę nożną.
W salach mając do dyspozycji przeróżne klocki , aktywnie spędzaliśmy czas.
Często nasze wspomnienia z wakacji mogliśmy przenieść na kartkę papieru, rysując albo tworząc prace plastyczne z kolorowego papieru, bibuły itp. Pierwszoklasiści w formie zadania integracyjnego musieli narysować swoje portrety.
Po wspólnym odpoczynku odrabialiśmy zadania domowe, czasami z pomocą naszych pań.
Pod koniec września zauważyliśmy zmiany pogodowe, rozpoczęła się kalendarzowa jesień.
[/tab]
[/tabs]