Spotkanie z panem Łukaszem Wierzbickim

We wtorek 23 stycznia naszą szkołę ponownie odwiedził pan Łukasz Wierzbicki – autor książek dla dzieci. Pisarz spotkał się z uczniami klas trzecich, aby opowiedzieć o swojej pracy oraz o tym, jak powstała książka „Dziadek i niedźwiadek”, która kilka lat temu na stałe wpisała się do kanonu lektur szkolnych.
Tegoroczne spotkanie zorganizowała Aldona Walerczyk w ramach współrealizacji polonistycznego projektu edukacyjnego „Lubię z książką iść przez świat” autorstwa Ewy Miedzińskiej.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści pana Wierzbickiego, o bohaterach swoich książek, przygodach i inspiracjach. Nie zabrakło historii z dreszczykiem oraz zabawnych anegdot.
Było to bardzo ciekawe spotkanie, które wzbudziło wielkie zainteresowanie pracami autora i zaowocowało chęcią poznania innych bohaterów książek pana Wierzbickiego. Do czego serdecznie namawiam i zachęcam. A jeśli ktoś zna już je wszystkie – niech się nie martwi. Wiosną ukaże się nowa książka tego autora opowiadająca przygody Aleksandra Doby. Warto więc udać się wiosną na poznańskie targi książki.

Życzę ciekawych książkowych przygód
Aldona Walerczyk

W ramach projektu czytelniczego „Lubię z książką iść przez świat” rozstrzygnięty został konkurs na „Rodzinną opowiastkę o Świętym Mikołaju”. W tym roku wpłynęły prace z klasy Ia i IIa. Oto lista osób, które zdobyły nagrody:

Klasa Ia
1. Zosia Górna z Rodziną – Zgubiony prezent
2. Marysia Janasik z Rodziną – Uśmiech Świętego Mikołaja
3. Hubert Tyl z Rodziną – Zaginiony prezent

klasa IIa
1. Marianna Borycza z Rodziną – Mikołaj i Spółka ratują elfy
2. Pola Pluta z Rodziną– Przygody Świętego Mikołaja
3. Mateusz Szulc z Rodziną– Opowieść o Świętym Mikołaju i marzeniach

Gratulujemy wyobraźni i wrażliwości!
Nagrodzone opowiastki, które znajdą się w książce, przekazanej do biblioteki szkolnej możesz przeczytać klikając tutaj.

Listopadowe książkochwile

W listopadzie kontynuowaliśmy nasz projekt „Lubię z książką iść przez świat”. Zorganizowaliśmy miejsce, w którym można było wymieniać się książkami. Teraz tę działalność można kontynuować w bibliotece szkolnej. Jest tam specjalna półka z książkami, które można zabrać, w zamian za inne, przyniesione z domu.
W ramach happeningu „Dlaczego warto czytać” – wspólnie zastanawialiśmy się nad wartościami, które niosą książki. Zapisaliście wiele ciekawych spostrzeżeń. Najczęściej powtarzały się słowa, ze książki uczą nas o świecie i ludziach oraz, że przenoszą nas w do krainy fantazji. Lubimy z nimi wędrować.
Nic dziwnego, że Wisława Szymborska – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – powiedziała, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
W holu szkoły można było również przeczytać wiele ciekawych cytatów związanych z książkami wypowiedzianych przez innych słynnych ludzi i obejrzeć ciekawe ilustracje dotyczące książek i czytania.
W tym miesiącu odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacki Klas Trzecich „I Ty możesz zostać pisarzem”, w ramach którego dzieci mogły napisać własne opowiadanie na temat „Niesamowite urodziny”. Wzięło w nim udział osiem szkół, które zgłosiły 59 prac.
Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród odbędzie się 11 grudnia podczas świątecznego koncertu charytatywnego. Laureatów serdecznie zapraszamy!

Październikowe wędrówki z książkami

W październiku w ramach projektu czytelniczego „Lubię z książką iść przez świat” w salach klas młodszych powstały biblioteczki, z których dzieciaki mogą korzystać każdego dnia.

Odbywało się także cyklicznie czytanie na dywanie, na które zawsze z niecierpliwością czekaliśmy – i dzieci, i panie wychowawczynie. Wszyscy bardzo lubimy z książką iść przez świat!

Czytać na dywanie będziemy cały rok szkolny. I mam nadzieję, że jeszcze dłużej!

W Oddziale przedszkolnym odbył się konkurs plastyczny, w ramach którego powstały rysunki inspirowane jesiennym wierszem.

Wszystkie były nastrojowe, pełne jesiennych barw. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców.

Oto lista dzieci nagrodzonych i wyróżnionych dzieci:

Nagrody:

– Maja Bednarek